„Jak Gapcio i Mądrala obchodzili Święto Niepodległości”
W dniu 7 listopada 2018 r. w Gminnym Przedszkolu nr 1 "Bajkowe Ludki" w Koziegłowach odbyła się uroczystość z okazji obchodów 100 – lecia Niepodległości Polski, w której udział wzięli zastępca przewodniczącego Rady Gminy Czerwonak p.Ewa Banaszak, dyrektor Samorządowych Administracyjnych Placówek Oświatowych w Czerwonaku p.Emilia Korzep, dyrektor Gminnego Przedszkola nr 1 p.Jolanta Gabryelczyk, przedstawiciele Rady Rodziców, oraz nauczyciele i dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych Szkół Podstawowych Gminy Czerwonak.
Spotkanie rozpoczęło się inscenizacją w wykonaniu nauczycielek pt. „Jak Gapcio i Mądrala obchodzili Święto Niepodległości?”.
Mądrala wraz z dziećmi próbował wyjaśnić Gapciowi, dlaczego11 listopada wszyscy Polacy świętują i dlaczego w tym dniu wszystkie dzieci są w przedszkolu odświętnie ubrane.
Następnie przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną pt.„Polak mały”.
Tematem filmu była historia powstania państwa polskiego, Polska pod zaborami, odzyskanie niepodległości oraz informacje o symbolach narodowych.
Po prezentacji dzieci udzielały odpowiedzi na pytanie „Za co kochają Polskę?”.
Imprezę uświetnił wspaniały występ Weroniki Skrzypek, która śpiewała piosenki z repertuaru polskich wykonawców między innymi Hanny Banaszak, Karin Stanek i Anny Jantar.
Podczas zabawy ruchowej "Podróż po Polsce" przedszkolaki rozwiązywały zagadki o takich miastach jak Zakopane, Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań i o Gminie Czerwonak.
Bardzo ważnym momentem uroczystości było odśpiewanie przez wszystkich zebranych hymnu Polski.
Na uczestników czekała też niespodzianka od Gapcia i Mądrali. Dzieci przebrane w stroje krakowskie wręczyły zaproszonym gościom książki ze zbiorem wierszy o Polsce, napisane przez dzieci i rodziców z Przedszkola nr 1 oraz opaski na ręce z napisem Polska w kolorach białym i czerwonym.
11 listopada „Bajkowe Ludki” kultywują również tradycje regionalne. Przedszkolaki przypomniały o urodzinach ulicy św. Marcin w Poznaniu i o tradycji wypiekania rogali świętomarcińskich.
Spotkanie było dla wszystkich uczestników ciekawą lekcją historii.
Aleksandra Wojciechowska