Debata oświatowa – 9.01.2025 r.
Cyfrowa szkoła/przedszkole – nowe wyzwania, stare zagrożenia – a może edukacja outdoorowa
9 stycznia 2025 roku odbyło się spotkanie dialogowe poświęcone edukacji w Gminie Czerwonak, podczas którego uczestnicy podjęli temat: „Cyfrowa szkoła/przedszkole – nowe wyzwania, stare zagrożenia – a może edukacja outdoorowa”.
Wójt Gminy – Marcin Wojtkowiak zaprosił do debaty dyrektorów szkół i przedszkoli, uczniów, nauczycieli, rodziców, członków Młodzieżowej Rady Gminy, radnych z komisji Spraw Społecznych oraz koordynatorów projektu edukacji outdoorowej. Organizatorem spotkania była Samorządowa Administracja Placówek Oświatowych w Czerwonaku. Jest to jedno z zadań realizowanych w ramach projektu Cyfrowy rozwój oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego – szkolenie i doradztwo dla kadry JST” realizowanego w partnerstwie ze Związkiem Miast Polskich, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, Priorytet FERS 01.00. działanie 01.04 Rozwój systemu Edukacji. Gmina Czerwonak uczestniczy w projektach prowadzonych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie już kolejną edycję projektu samorządowego. Do współpracy zaproszeni zostali; Wójt, Marcin Wojtkowiak, Dyrektorka SAPO – Aleksandra Kuźniak, Dyrektorka Szkoły Podstawowej w Czerwonaku – Magdalena Zielenkiewicz, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Koziegłowach- Włodzimierz Marcinkowski.
Podczas spotkania rozmawiano m.in. o:
– cyfrowym rozwoju oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego;
– wynikach ankiety przeprowadzonej w szkołach na temat cyberbezpieczeństwa;
– zadaniach w ramach projektu edukacji outdoorowej w placówkach oświatowych.
Uczestnicy debaty pracowali w grupach nad zagadnieniem: „Higiena cyfrowa dzieci – Jakie działania w tym obszarze powinniśmy wzmacniać lub podejmować?”, a na zakończenie przedstawiali swoje pomysły na ww. temat. Wśród proponowanych rozwiązań pojawiły się m.in.: zwiększona liczba szkoleń i webinariów dotyczących cyberbezpieczeństwa dla rodziców i uczniów; poprawa infrastruktury w najbliższym otoczeniu szkół i przedszkoli; więcej lekcji na świeżym powietrzu.
Efektem pracy w ramach podejmowanych zadań będzie opracowanie Harmonogramu Działań Rozwojowych w zakresie edukacji cyfrowej i outdoorowej realizowanych w przedszkolach i szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Czerwonak.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom debaty za przyjęcie zaproszenia i zaangażowanie w prace i dyskusję podczas spotkania.