Pływające wioski Kambodży
W piątek, 27 października, klasa 3a rozpoczęła cykl zajęć edukacyjnych w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Dzieci będą miały okazję poznać niezwykle fascynujący zawód archeologa oraz archeologię, jako jedną z najbardziej pasjonujących nauk.
Zajęcia te były i zapewne staną się cennym uzupełnieniem zajęć dydaktycznych jak i atrakcyjną formą na zdobycie przez uczniów zupełnie nowej wiedzy. Dzieci powędrują – dzięki zastosowaniu różnorodnych pokazów praktycznych, uczestnictwu w eksperymentach, pracom „z zabytkami” oraz wykorzystaniu różnorodnych multimediów – w najodleglejsze rejony świata, by zobaczyć jak tam żyje się ich rówieśnikom.
W trakcie pierwszego pobytu zobaczyli pływające wioski i życie dzieci w Kambodży. Udali się w miejsca, do których nie dotrze się żadnym, nawet najdroższym i najlepiej wyposażonym samochodem czy samolotem, gdzie od wieków, jedynym transportem są łodzie, a przewoźnikiem – najczęściej dzieci. Dowiedzieli się, że dzieciństwo w Kambodży, od najdawniejszych lat toczy się zupełnie innym rytmem, niż ich własne. Przekonali się o tym jak wygląda codzienność i jak radzą sobie ich rówieśnicy w dzikiej dżungli.
W podsumowaniu zajęć dziewczynki zrobiły korony noszone przez kambodżańskie tancerki Apsar, a chłopcy pawie atrybuty, bo ten piękny ptak jest jednym z symboli egzotycznych, tajskich tańców ludowych.
Wyjazd do muzeum stał się również okazją do spaceru po Starym Rynku i prastarych murach średniowiecznego Poznania i mocnego postanowienia powrotu w te cudowne miejsca naszego miasta.
Iwona Tylkowska