Dzień dla Patrona
W czwarty poniedziałek października przyszliśmy do szkoły ubrani odświętnie i w równie odświętnych nastrojach. Po zakończeniu przerwy herbacianej, połączonej z konsumpcją kremówek, około godziny 11:50, II i II klasy gimnazjalne udały się na boisko szkolne, aby zapalić znicze przed płaskorzeźbą Jana Pawła II, a następnie do Hali Sportowej, aby wspólnie obchodzić uroczystość Dnia dla Patrona.
Głos zabrały obydwie Panie Dyrektor oraz zaproszeni Goście. Poszczególne klasy przedstawiły efekty swojej pracy plastycznej, prezentując plakaty, na których motywem przewodnim była nadzieja oraz jej obecność w słowach i czynach Jana Pawła II, kierowanych do bliźnich na całym świecie; nadzieja, wyobrażona na kilku pracach w postaci motyli, będących symbolem ulotnego, nietrwałego piękna, którego obecność napawa jednakże otuchą i rozgrzewa serca. O nadziei i jej ogromnym znaczeniu w miejscach takich, jak Hospicjum Palium w Poznaniu, opowiadała koordynatorka wolontariatu działającego w tej instytucji, Pani Barbara Grochala, nawiązując jednocześnie do obecności sylwetki motyla w jej logo i o genezie pomysłu pięknej akcji Motyle dla Hospicjum.
Nikomu nie wolno odbierać nadziei, a zwłaszcza tym, którzy zbliżają się do kresu swego ziemskiego życia, niosąc na sobie olbrzymi ciężar choroby i cierpienia. Każdemu można jednak uprzyjemnić ten czas i uczynić go jak najbardziej znośnym, a nawet wartościowym i bogatym. To już zadanie dla nas, zdrowych, aby ludzie przebywający w hospicjach nie czuli się niepotrzebni.
Odrobinę humoru do tej jakże trudnej, mimo motylich skrzydeł Nadziei, tematyki, wprowadziło Szkolne Koło Teatralne, prezentując znany wszystkim wierszyk Do Biedronki przyszedł Żuk… w kilku rozmaitych wersjach. Po raz kolejny mieliśmy więc okazję podziwiać umiejętności aktorskie naszych koleżanek i kolegów, by na zakończenie wysłuchać Pieśni o Nadziei, profesjonalnie wykonanej a capella przez uczennicę klasy 2C, Natalię Cichoń.
Mieć nadzieję znaczy oczekiwać, że dobro jest możliwe…
Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem…
Nadzieja jest tęczą nad rzeką życia.
Tak wielcy filozofowie mówili o Nadziei. Pamiętajmy o tym nie tylko 22 października, w dniu wspomnienia świętego Jana Pawła II oraz dzień później, kiedy po raz kolejny gromadzimy się jako uczniowie i pracownicy szkoły Jego imienia, by wspominać najważniejsze fakty Jego biografii, by przywołać z pamięci wydarzenia historyczne, które stanowiły tło papieskich działań lub bardziej bezpośrednio wynikały z Jego duchowej i fizycznej obecności w naszej Ojczyźnie podczas dziewięciu pielgrzymek.
Bądźmy nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Nie tylko bowiem świat należy do nas, ale i my do świata.
Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem…
Nadzieja jest tęczą nad rzeką życia.
Bądźmy nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Nie tylko bowiem świat należy do nas, ale i my do świata.