wtorek, 28 maja, 2024
Oświata w Czerwonaku
AktualnościDla nauczycieliSzkoła Podstawowa w Owińskach

Ocenianie Kształtujące w edukacji wczesnoszkolnej

W Szkole Podstawowej w Owińskach 15 lutego odbyło się spotkanie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z terenu Gminy Czerwonak zainteresowanych strategią Oceniania Kształtującego, ideą która w ostatnich latach przebojem weszła do polskich szkół.
Prowadzące spotkanie, panie Joanna Resztak I Iwona Tylkowska na bazie wiedzy zdobytej
w Nauczycielskie Akademii Internetowej i swych praktycznych doświadczeń od 2009 roku przedstawiły OK przede wszystkim jako styl nauczania, a samo ocenianie, jako jeden z jego elementów. Dotychczasowe osiągnięcia w tej dziedzinie, w ocenie prowadzących, wpłynęły na przekazywanie ich wychowankom oceny pracy, wiedzy i osiągnięć , bez etykietowania
i demotywowania. Podkreśliły, że szczególnie ważne jest to w wypadku najmłodszych uczniów, dla których konsekwencje wynikające z rywalizacji i motywowania do uczenia się poprzez stopnie – ocenę sumującą – mogą być nieodwracalne i zaważyć na ich
stosunku do nauki.
Opinię i doświadczenia prowadzących wsparli też nauczyciele z innych szkół,
którzy w codziennej praktyce dokonali zmian organizacji procesu nauczania, odwołując się do OK. W końcowej fazie spotkania nauczyciele zmierzyli się z problem Informacji Zwrotnej, redagując ją w myśl okejowskich zasad.
Spotkanie zakończono konstatacją i zapewnieniem większego zainteresowania i częstszego sięgania do praktyk OK, a kolejnym elementem współpracy w tym zakresie stanie się lekcja pokazowa.

Iwona Tylkowska

DSC_0055_800x450 DSC_0054_800x450

DSC_0053_800x450 DSC_0046_800x450

DSC_0041_800x450

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content