wtorek, 21 maja, 2024
Oświata w Czerwonaku
AktualnościDla rodzicaSzkoła Podstawowa w Owińskach

Jedz zdrowo i kolorowo!

Zajęcia kulinarne w klasie Ib  (Szkoła Podstawowa im. J.Wybickiego w Owińskach)

Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka w wieku szkolnym, którego organizm intensywnie się rozwija. Jakość jedzenia i jego rodzaj oraz prawidłowe nawyki żywieniowe są podstawą w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym m.in. otyłości u dzieci. Przyzwyczajenia żywieniowe ulegają obecnie szybkim zmianom i są to, niestety zmiany w złym kierunku. Dlatego konieczne jest podejmowanie działań na rzecz korygowania przyzwyczajeń i kształtowania właściwych nawyków żywieniowych dziecka. Nie jest to zadanie łatwe, ale możliwe poprzez realizację w ciągu całego roku szkolnego edukacji kulinarnej. Zajęcia kulinarne są doskonałym źródłem wiedzy dla uczniów. Nasze jedzenie bowiem, zawiera wiele informacji o świecie, w którym żyjemy, jest przecież jego częścią. Młodsze dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach praktycznych, uważają takie zajęcia za bardzo atrakcyjne i potrzebne, chętnie przecież podpatrują co się dzieje w kuchni. Lubią pomagać rodzicom i dziadkom podczas przygotowywania posiłków. Głównym założeniem tych zajęć jest:  

– zainteresowanie uczniów przyrządzaniem prostych posiłków jako umiejętnością pożytecznie wykonywaną w życiu codziennym, która z czasem może przerodzić się w interesujące hobby,   

– wdrażanie nawyku zdrowego odżywiania się jako forma przeciwdziałania otyłości,

– zagospodarowanie wolnego czasu uczniów.   

Przygotowywanie posiłków jest działaniem zintegrowanym, obejmującym między innymi czynności manualne, wrażenia zmysłowe, ćwiczenia w czytaniu, planowanie i wymowę. Uczniowie chętnie nazywają swoje czynności w trakcie takich zajęć. Poza tym konsumpcja przygotowanych przez siebie potraw jest doskonałą okazją do spożywania ich w dobrej atmosferze. Dotyczy to odpowiedniego podania, nakrywania do stołu i kulturalnego spożywania przygotowanych posiłków, poznawania zasad dobrych obyczajów, utrwalanie nawyku kulturalnego zachowania się przy stole. Najwspanialszym jednak momentem dla uczniów, zwieńczeniem zajęć jest radość i satysfakcja.

Emilia Duszyńska

     20171016_082932 20171016_082956

20171016_090608 20171016_090702

20171016_090742

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content