piątek, 21 czerwca, 2024
Oświata w Czerwonaku
AktualnościDla rodzicaSzkoła Podstawowa w Bolechowie

Wielki test z historii Polski

W dniu 3 października 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Hansa Christiana Andersena w Bolechowie – Osiedlu przeprowadzony został Wielki Test z Historii Polski „Kocham Cię Polsko”. Wydarzenie to było związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W rywalizacji udział wzięło 14 drużyn, reprezentujących szkoły i przedszkola z gminy Czerwonak oraz instytucje gminne i społeczność lokalną. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą z zakresu I wojny światowej oraz kształtowania się granic państwa polskiego, w tym treści związanych z powstaniem wielkopolskim i upamiętnieniem tego wydarzenia w przestrzeni publicznej na terenie gminy. Test składał się z czterech rund, które przeplatane były częścią artystyczną, wprowadzającą uczestników w atmosferę minionych wydarzeń. Zgromadzeni wysłuchali utworu „Usta milczą, dusza śpiewa”, który wykonała na skrzypcach nauczycielka muzyki Sylwia Kaczmarek- Subera. Z kolei swoje umiejętności wokalne zaprezentowała uczennica Zofia Kasperowicz śpiewając pieśń wojskową „Wojenko, wojenko”.

Do rundy finałowej przeszły trzy drużyny: Przedszkole nr 2 w Koziegłowach, Szkoła Podstawowa w Koziegłowach i Urząd Gminy w Czerwonaku na czele z wójtem Jackiem Sommerfeldem. Rywalizację wygrała Szkoła Podstawowa w Koziegłowach. Zwycięzcy zostali uhonorowani okolicznościową statuetką oraz nagrodami książkowymi, ufundowanymi przez Urząd Gminy w Czerwonaku. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki z logo gminy, nawiązującym do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę.

Po emocjach konkursowych na wszystkich gości czekała niespodzianka w postaci poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Można było delektować się specjałami kuchni regionalnej, tj. potrawami na bazie ziemniaka oraz słodkościami z biało-czerwonymi akcentami.

Wydarzenie to było dla wszystkich uczestników ciekawą lekcją historii oraz wyjątkową okazją, by uświadomić sobie rolę i trud minionych pokoleń w procesie odzyskania niepodległości przez Polskę po latach zaborów. Była to również swoista lekcja patriotyzmu, zgodnie z przesłaniem Marszałka Józefa Piłsudskiego, że „naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

 

Marzena Zmyśna

Dyrektor Szkoły

PIC_1129_800x450 PIC_1132_800x450

PIC_1137_800x450 PIC_1149_800x450

PIC_1153_800x450 PIC_1155_800x450

PIC_1157_800x450 test historii1_800x600

uczestnicy testu_800x435

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content