poniedziałek, 27 maja, 2024
Oświata w Czerwonaku
Aktualności

I Konferencja Edukacyjna GO4EDU

W sobotę 26 października w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach odbyła się I Edycja Konferencji Edukacyjnej GO4EDU. Jej pomysłodawcami była dwójka mieszkańców naszej gminy – Dawid Łasiński, znany niektórym jako Pan Belfer (www.panbelfer.pl) i Jarosław Kałasz, współzałożyciel szkoły robotyki dla dzieci – GO4Robot (www.go4robot.pl).

Jeszcze 10 lat temu Jarek był uczniem Dawida w Gimnazjum w Koziegłowach. Obaj są zaangażowani w rozwój edukacji i rok temu postawili sobie za cel umożliwić spotkanie i rozwój nauczycielom z gminnych placówek oświatowych. Punktualnie o 9:00, prawie 80 nauczycieli ze szkół podstawowych i przedszkoli Gminy Czerwonak stało się gośćmi wydarzenia. Patronat nad konferencją objął Wójt Marcin Wojtkowiak, a współorganizatorem była Samorządowa Administracja Placówek Oświatowych w Czerwonaku. Po kilku słowach wstępu i podkreślenia, że Gmina Czerwonak stawia na rozwój edukacji na scenie pojawiła się Pani dr Danuta Kitowska z prelekcją o tym dlaczego i jak, nauczyciele powinni ciągle się uczyć. Było interaktywnie, refleksyjnie i z humorem. Kolejnym gościem był Pan Maciej Danieluk, Laureat konkursu Nauczyciel Roku Wielkopolski 2019, Superbelfer i autor książki „TIK w pigułce”. Przekonywał zebranych nauczycieli, że nowoczesna technologia w edukacji pozwala wciągnąć ucznia w lekcję i rozwija kreatywność. Przy okazji może dać mnóstwo frajdy nauczycielowi, który może usprawnić swoje zajęcia i łączyć różne przedmioty na swojej lekcji.

W roli gościa Specjalnego wystąpiła nauczycielka z naszej gminy Pani Jolanta Przygocka- nauczycielka matematyki w SP w Koziegłowach, autorka bloga matlekcja.pl, należąca do ogólnopolskiej grupy innowacyjnych nauczycieli Superbelfrzy RP. Opowiadała o tym jak zaczęła dzielić się swoimi metodami pracy w sieci i w jaki sposób wpłynęło to na jej motywację do pracy oraz poszerzyło horyzonty pedagogiczne. 

 

Po tym energetycznym wspólnym starcie, nauczyciele zostali podzieleni na grupy warsztatowe według przydzielonych im wcześniej supermocy: mocy technologii, mocy dialogu, mocy eksperymentu i mocy zespołu. Podczas warsztatów nauczyciele przedszkoli i klas 1-3 uczyli się podstaw programowania offline i online. Nauczycieli klas 4-8 poznawali w tym czasie podstawy sketchnotingu, czyli notowania za pomocą obrazków oraz zastosowania smartphonów na lekcji.

Punktualnie o 14:00 wszyscy zebrali się w sali widowiskowej CKiR na podsumowaniu. Hasłem przewodnim konferencji GO4EDU było „Z energią dla edukacji”. Po zakończeniu, wielu nauczycieli mówiło, że odkryli w sobie motywację do działania i wdrażania nowych metod prowadzenie lekcji. Organizatorzy podkreślają, że wyjątkowo ważne było dla nich aby nauczyciele poczuli energię ze współpracy ze sobą. Długie rozmowy podczas obiadu dają nadzieję, że ta konferencja mogła zapoczątkować jakąś zmianę, której efekty będziemy mogli dostrzec w naszych gminnych szkołach i przedszkolach. Już dziś trzymamy kciuki za kolejną edycję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content