piątek, 21 czerwca, 2024
Oświata w Czerwonaku
AktualnościPrzedszkole nr 1 "Bajkowe Ludki" w Koziegłowach

„Czyste powietrze wokół nas” – przedszkolny program profilaktyki antynikotynowej

W dniach 21.11.2016r. – 25.11.2016r. w Gminnym Przedszkolu Nr 1 „Bajkowe Ludki” rozpoczęto po raz trzeci realizację Programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej pt. „Czyste powietrze wokół nas”. Organizatorem programu jest Państwowa Inspekcja Sanitarna. Patronatem honorowym Minister Edukacji Narodowej i Minister Zdrowia.

Celem głównym programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub, gdy dorośli palą przy nich tytoń.

W programie uczestniczyły 3 grupy wiekowe 5, 6 latki – grupa „Krasnala Hałabały”, „Zająca Poziomki” i „Wróbelka Elemelka”.

Realizacja programu składała się z 6 zajęć warsztatowych.

Podczas pierwszego dnia realizacji dzieci wybrały się na wycieczkę po okolicy naszego przedszkola. Przed wyjściem zostały poinformowane o dokonywaniu wnikliwej obserwacji w poszukiwaniu źródła dymu. W tym dniu poznały dinozaura Dinka, słuchały piosenki o nim i wykonały jego kukiełki.

Na zajęciach dotyczących tematu: Jak unikać dymu tytoniowego? dzieci wysłuchały opowiadania w formie historyjki obrazkowej pt. „Krzyś”. Treść dotyczyła palenia papierosów przez osoby dorosłe w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci. Efektem zajęcia była tzw. ”burza mózgów”, przewidywanie konsekwencji palenia papierosów przez osoby dorosłe, uzasadnianie swoich wypowiedzi  i wyciąganie wniosków.

W następnym dniu dzieci przyniosły z domu, ilustracje z gazet przedstawiające obiekty, z których wydobywa się dym. Rozmawiały na temat źródeł dymu w oparciu o wspólnie przygotowaną gazetkę oraz na temat spostrzeżeń z wycieczki – podczas której szczególną uwagę zwróciły na dym papierosowy. Po przeprowadzonej rozmowie wykonywały plakaty nt. Jak wygląda świat kiedy mamy czyste i zanieczyszczone powietrze.

Na kolejnych zajęciach podczas zabaw z wykorzystaniem technik relaksacyjnych i opowiadaniu nauczycielki, dzieci „wdychały” czyste, pachnące powietrze na pięknie ukwieconej łące. Miną, gestem, kaszlem pokazały jak się czują wdychając dym papierosowy. Odpowiadały na pytania, które zapachy były miłe, a które nieprzyjemne, jak zachowywały się kwiaty na łące, gdy ktoś palił papierosy. Przedszkolaki brały tez czynny udział w zabawach badawczych z wykorzystaniem powietrza..

Dzieci obejrzały teatrzyk kukiełkowy „Co i dlaczego dymi?” oraz prezentację multimedialną: „Czyste powietrze wokół nas”. Dzięki niej dowiedziały się o tym: Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?, poznały znak „zakazu palenia”, odszukiwały go w sali i udzielały odpowiedzi dotyczących pomieszczeń i obiektów, w których umieszczane są tego typu znaki.

Ostatnie zajęcie to warsztaty plastyczne dla dzieci i rodziców, które odbyły się 30.11.16r Podczas spotkania rodzice mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej na temat szkodliwości palenia papierosów, zdjęć i informacji z przebiegu programu oraz wykonanie wspólnie z dziećmi plakatu na temat: „Czyste powietrze wokół nas”. Spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze.

Podczas trwania programu dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości palenia i dowiedziały się, w jaki sposób należy zachować się, w obecności osoby palącej papierosa. Zaangażowanie rodziców i dzieci w realizację programu wzmocniło więzi rodzinne, pogłębiło relacje pomiędzy przedszkolem, a domem.

zdjecia-czyste-powietrze-woklo-nas_html_279c3e9c zdjecia-czyste-powietrze-woklo-nas_html_25311e06

zdjecia-czyste-powietrze-woklo-nas_html_400014b8 zdjecia-czyste-powietrze-woklo-nas_html_bdbad2a6

zdjecia-czyste-powietrze-woklo-nas_html_d7eadc84 zdjecia-czyste-powietrze-woklo-nas_html_f47fff49

zdjecia-czyste-powietrze-woklo-nas_html_ff4e6824 zdjecia-czyste-powietrze-woklo-nas_html_5a9f2380

zdjecia-czyste-powietrze-woklo-nas_html_9d33d408 zdjecia-czyste-powietrze-woklo-nas_html_52bbd9c0

zdjecia-czyste-powietrze-woklo-nas_html_98abf3a6 zdjecia-czyste-powietrze-woklo-nas_html_b4fe8b33

zdjecia-czyste-powietrze-woklo-nas_html_b9ac7cf3 zdjecia-czyste-powietrze-woklo-nas_html_d533deae

zdjecia-czyste-powietrze-woklo-nas_html_6d96e794 zdjecia-czyste-powietrze-woklo-nas_html_22ca4c2a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content