piątek, 21 czerwca, 2024
Oświata w Czerwonaku
AktualnościDla rodzicaSzkoła Podstawowa w Bolechowie

Nasze działania

Szkoła Podstawowa im. Hansa Christiana Andersena w Bolechowie – Osiedlu

I jej działania w roku szkolnym 2020/ 2021

Od dnia 26 października 2020 roku uczniowie klas IV – VIII pobierają naukę z zastosowaniem technik kształcenia na odległość. Z kolei uczniowie klas I-III uczyli się w trybie stacjonarnym po feriach zimowych, a od 22 marca 2021 roku  również  w trybie zdalnym. Podczas lekcji zdalnych nauczyciele wykorzystują platformę edukacyjną Microsoft Office 365 Teams.  Dla urozmaicenia i wzbogacenia lekcji korzystają również  z dostępnych aplikacji i stron internetowych, np. Wordwall, Quizizz, Quizet, Kahoot, Larningapps, Szlifuj swój Angielski, Szalone liczby, Gry – geograficzne, Geografia24, Seterra, Quizme, Digipuzzle, Blockly games, Cymbałki, Genial.ly. 

Nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w różnych szkoleniach, dotyczących kształcenia na odległość wykorzystując potem nabytą wiedzę i umiejętności w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Szkoła stworzyła możliwość wypożyczenia sprzętu komputerowego (laptopów i tabletów) dla uczniów i nauczycieli, pozyskanych dzięki udziałowi w Programach „Zdalna Szkoła” i „Zdalna Szkoła +” oraz z Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

W czasie nauki zdalnej uczniom klasy ósmej umożliwia się konsultacje w formie stacjonarnej z przedmiotów egzaminacyjnych. W lutym i marcu br. uczniowie klasy VIII dwa razy przystąpili do próbnych egzaminów w formie stacjonarnej, na terenie szkoły, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Skorzystało z tej formy 80% uczniów, pozostali do egzaminów przystąpili w formie online. 

Uczniom klas IV – VI, mającym trudności w nauce lub problemy z łączem internetowym, umożliwiono nauczanie zdalne na terenie szkoły.

W trudnej dla wszystkich rzeczywistości szkoła zapewnia wsparcie psychologiczno-pedagogiczne uczniom oraz udziela porad i wskazówek rodzicom. Uczniowie uczestniczą w zajęciach logopedycznych i wyrównawczych. Mogą również rozwijać swoje zainteresowania oraz kształtować kreatywność biorąc udział w zajęciach pozalekcyjnych.

W ramach działalności świetlicy szkolnej dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym „Bożonarodzeniowe Inspiracje, czyli co kojarzy mi się ze Świętami Bożego  Narodzenia”.  Uczniowie wykazali się również dużą pomysłowością tworząc szopki bożonarodzeniowe. 

Podczas ferii zimowych uczniowie klas I-III uczestniczyli w półkoloniach zorganizowanych na terenie szkoły. 

W naszej szkole, pomimo pandemii, prężnie działa Samorząd Uczniowski, podejmując różnorodne inicjatywy np. akcje charytatywne- „Zajączek” na rzecz podopiecznych Fundacji Anny Wierskiej  „Dar Szpiku”, czy konkursy okolicznościowe z zastosowaniem umiejętności informatycznych np. „Witamy Wiosnę”.

W ramach profilaktyki cyberbezpieczeństwa szkoła wzięła udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. Uczniowie wykonywali plakaty oraz ulotki w programie Canva o tematyce bezpieczeństwa w sieci. Szkoła propaguje także zdrowy styl życia poprzez zaangażowanie uczniów w programy i warsztaty profilaktyczne. W grudniu 2020 r, uczniowie brali udział w warsztatach profilaktycznych z zakresu presji rówieśniczej. Z kolei w maju br. planowane są warsztaty  na temat bezpieczeństwa w sieci, empatii i kreatywności.

Okres pandemii i nauki zdalnej przyczynił się do podniesienia kompetencji cyfrowych uczniów. Na lekcjach informatyki uczniowie tworzyli kartki z życzeniami z okazji  świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkiej Nocy, Dnia Kobiet. Okazjonalnie uczniowie i nauczyciele zmieniają awatara na platformie TEAMS np. w wydaniu patriotycznym z okazji Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja. 

 Z różnymi ciekawymi propozycjami wychodzi do uczniów również biblioteka szkolna, organizując liczne konkursy np. plastyczny  z okazji Dnia Kota dla uczniów klas młodszych „ Kot na medal”, fotograficzny  z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich „Czytam  wszędzie”, literacki  „ Reklama ulubionej książki” – dla uczniów klas IV – VIII. 

Uczniowie mają również możliwość uczestniczenia w konkursach zewnętrznych. W dniu 22 kwietnia 2021 r. chętni uczniowie zmagali się z zadaniami matematycznymi w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR 2021, zarówno w formie stacjonarnej, jak i zdalnej.

 Zapraszamy do obejrzenia galerii fotograficznej, będącej odzwierciedleniem naszych działań.

                                                                                                                                     Małgorzata Więckowska

                                                                                                                                             Marzena Zmyśna         

Skip to content